Jak mieć piękny trawnik? Czyli jaka trawa ogrodowa będzie najlepsza

Trawnik jest jednym z najbardziej efektownych elementów kompozycyjnych występujących w naszych ogrodach. Dobrze dobrany i odpowiednio pielęgnowany stanowi doskonałe tło dla drzew, krzewów i kwiatów ozdobnych. Trawnik poprawia ogólny mikroklimat ogrodu, gdyż delikatnie zwiększa wilgotność powietrza. Warto sięgać po trawnik w dużych i małych aranżacjach.

Wybór traw zależy od warunków klimatycznych: mroźnych zim, gorących lat, suchej lub mokrej pogody.

Najlepsze nasiona trawy – jaką mieszankę traw wybrać?

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki gatunek trawy będzie najlepiej odpowiadał potrzebom, w zależności od klimatu i rodzaju gleby. Kryteria powinny obejmować gęstość wzrostu (częstotliwość koszenia), kolor i fakturę liści, czas kwitnienia, przystosowanie do lokalnych warunków (odporność na suszę).

Na przykład, jeśli mieszkamy na obszarze, gdzie w miesiącach letnich występują częste deszcze, a w miesiącach zimowych mało światła słonecznego – wybierzmy gatunek odporny na suszę, który wymaga niewielkiej pielęgnacji; z drugiej strony, jeśli mieszkamy na obszarze o gorącym lecie i łagodnej zimie – wybierzmy trawę ciepłolubną.

Trawniki są ważną częścią każdego ogrodu. Są one również doskonałym sposobem na dodanie zainteresowania i tekstury do przestrzeni zewnętrznej.

Zakładanie trawnika w przydomowym ogrodzie: praktyczne wskazówki jak siać trawę

Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej trawy dla podwórka:

Poznaj klimat: Niektóre trawy rozwijają się w ciepłym klimacie, podczas gdy inne wolą chłodniejsze temperatury. Przed posadzeniem należy sprawdzić, jakie gatunki będą rosły w danym miejscu, a następnie wybrać odpowiednią odmianę na podstawie koloru, wysokości i faktury.

Unikaj chwastów: Choć kuszące jest rozłożenie tkaniny blokującej chwasty na gołej glebie przed posadzeniem sadzonek trawy, ta technika nie zawsze się sprawdza, ponieważ niektóre chwasty i tak nieuchronnie przez nią wyrosną – zwłaszcza jeśli zostały zasiane z nasion roznoszonych przez ptaki lub nawiewanych przez wiatr z pobliskich pól. Zamiast tego wystarczy dobrze podlewać teren, aż nowa trawa będzie na tyle rozwinięta, że będzie w stanie wytrzymać suszę przez krótki czas.

Wybierz trwałe odmiany: Niektóre trawy mają tendencję do pozostawania zielonymi przez cały rok, podczas gdy inne tracą kolor podczas.

Istnieje wiele różnych rodzajów traw, a każdy z nich ma swoje specyficzne cechy. Jedne mają gruboziarnistą strukturę, a inne bardziej drobną, ale wszystkie mają bardzo gęsty i zwarty system korzeniowy. Wybór jest bowiem bardzo szeroki, a mieszanki traw mogą zawierać nasiona traw bardzo wielu odmian. Warto poświęcić chwilę czasu na decyzję dotyczącą wyboru mieszanki, gdyż niewłaściwy dobór nasion może sprawić, że trawy nie będą rosły zgodnie z oczekiwaniami.

Najczęściej spotykane trawniki to:

Kentucky bluegrass to najczęściej stosowany rodzaj trawnika w Europie. Szybko się zakłada i wymaga niewielkiej pielęgnacji, ale wymaga regularnego koszenia. Najlepszym okresem na wysiew trawy Kentucky bluegrass jest okres między kwietniem a majem oraz między wrześniem a październikiem.

Rough bluegrass to kolejny rodzaj trawnika, który można uprawiać w niemal każdej strefie klimatycznej w Europie. Ma ona nieregularną strukturę i wymaga regularnego koszenia co około dwa tygodnie. Najlepszy czas na wysiew trawy szorstkiej to okres od połowy kwietnia do końca czerwca lub początku sierpnia.

Kostrzewa czerwona to kolejny popularny rodzaj trawnika ze względu na doskonałą tolerancję na suszę i cień. Ten rodzaj trawy nie wymaga również zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych; w przypadku tego gatunku wystarczy jedynie okazjonalne koszenie!

 Najbezpieczniej kupować mieszanki traw w znanych, renomowanych firmach, które specjalizują się w tym temacie. Możemy mieć wtedy pewność, że nasiona, które zakupiliśmy posiadają wysoką zdolność kiełkowania oraz że mieszanka traw jest czysta, czyli wolna od chwastów i innych zanieczyszczeń.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym https://egarden.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.